Kokovuoden kursseille voi ilmoittautua puolikkaalla kurssimaksulla

Myös monilla koko lukuvuoden kursseilla on tilaa - voit ilmoittautua kevätkaudeksi mukaan puolikkaalla kurssimaksulla. Jos maksat kurssimaksun netissä tai e-passilla ilmoittautumisen yhteydessä, ole yhteydessä toimistoon maksun puolittamisesta.

HIIDEN OPISTON TOIMISTO
Osoite: Karstuntie 17, 08100 Lohja
Puhelin: (019) 369 1498
Sähköposti: hiidenopisto@lohja.fi

Musiikin-kurssit-joilla-on-tilaa

Musiikki

11011171 KITARANSOITTO (JATKO), Kari Reiman, ti 18.45-20.15

11011177 LAULUN ILOA, Anne-Maria Vesalainen, ti 16.45-18.15

11015116 BÄNDIKURSSI 1, Janne Virtanen, ma 18.00-19.30 

11015120 BÄNDIKURSSI 2, Janne Virtanen, ma 19.40-21.10 

11017132 BÄNDIKURSSI, Janne Virtanen, ti 17.05-18.35 

11017147 KITARASÄESTYS (JATKO 2), Janne Virtanen, ti 20.20-21.05 


taidekurssit-joilla-on-tilaa

Taide

11031105 LASTEN KUVATAIDEKURSSI, Tiina Ristola, ti 20.20-21.05 

11031107 LASTEN KUVATAIDEKURSSI, Tiina Ristola, to 14.30-17.00

11031131 KÄSSÄN ILTA-ATELJEE, Marjaana Hukkanen-Heiskanen, ma 18.00-20.30 

11031145 AKVARELLIMAALAUS, Mika Törönen, ma 18.00-20.30 

11031155 IKONIMAALAUS, Tarja Tarima, ti 12.30-15.45

11035115 NUMMEN TAIDEMAALAUS, Heli Penttinen, ti 18.00-20.30

11035139 PUSULAN AVOIN ATELJEE, Heli Penttinen, ma 10.00-12.30 

11035173 POSLIINIMAALAUS ALKEET / JATKO NUMMI, Maarit Murtosalo, ti 17.30-20.00 

11035175 POSLIINIMAALAUS ALKEET / JATKO PUSULA, Maarit Murtosalo, ma 17.30-20.00

11037135 VIHDIN AVOIN ATELJEE 1, Maija Junno, to 10.00-12.30 

11037171 POSLIINIMAALAUS ALKEIS / JATKO VIHTI, Maarit Murtosalo, ma 10.00-12.30 


tanssin-ja-liikunnan-kurssit-joilla-on-tilaa

Tanssi

11051145 ITÄMAINEN VATSATANSSI II, Sanna Nyman, su 17.30-19.00

11057161 KANSANTANSSIN PERUSKURSSI, Saara Mikkola-Ylitolva, ti 19.00-20.30

11057167 RIVITANSSI JATKO, Outi Nurmi, to 18.30-20.00

11057175 ITÄMAINEN VATSATANSSI I, Leena Kallio, ti 17.00-18.30

11057179 ITÄMAINEN VATSATANSSI II, Leena Kallio, ti 18.30-20.00,

Liikunta

61017130 HELPOTUSTA LIHASJUMEIHIN KOTIKONSTEIN, Ossi Huhtinen, ti 18.30-20.00

83011141 KUNTOPIIRI, Merja Jossfolk, su 14.30-16.00

83011145 KUNTOJUMPPA, Arja Järvinen, ma 19.30-21.00

83011147 VARTTUNEIDEN JUMPPA, Helena Andreou, ti 16.00-17.30

83011151 ASTANGAJOOGA, Helena Andreou, ma 18.30-20.00

83011154 HATHAJOOGA, Helena Andreou, ti 18.00-19.30

83011192 VESIJUMPPA A, Rita Suominen, ke 8.00-8.45


kadentaitojen-kursseja-joilla-on-tilaa

Kädentaidot

11107125 PISTOJA JA SILMUKOITA SENIOREILLE A, Annamari Pyöriä, ti 10.00-12.30  

11131148 KESKENERÄISET KÄSITYÖT B, Miia Laakso,  ke 18.00-20.30

11137144 KESKENERÄISET KÄSITYÖT A, Miia Laakso,  ke 18.00-20.30 

11187140 KERAMIIKKA, PÄIVÄRYHMÄ, Heidi Puumalainen, ke 10.00-12.30 

11187143 KERAMIIKKA B, Päivi Korkea-aho, ti 18.00-20.30

11221134 HOPEATYÖN ALKEET B, Marko Poikola, ke 18.00-20.30

11251152 HANDARBETSSTUDIO, Gunilla Nummi, ma 18.30-21.00 

11251154 OMMELLAAN ARKEEN JA JUHLAAN B, Päivi Sassi, ti 18.00-20.30

11251166 HELPPOJA ASUJA ITÄMAISEEN TANSSIIN, Sanna Nyman, pe 17.30-20.45  

11257150 OMPELU, Annamari Pyöriä,  ma17.30-20.00

11257158 OMPELUN ILOA B, Annamari Pyöriä, ke 10.00-12.30 


kielten-kurssit-joilla-on-tilaa

Ruotsi

12021137 RUOTSIN ALKEIDEN JATKO 1 – HÄNG MED! (perustaso A1), Paula Tokoi, to 19.05-20.35  

12021140 RUOTSIN JATKOKURSSI 3 – KONVERSATIONSKURS (keskitaso B2), Solveig Eriksson, ma 19.10-20.40 

12027121 RUOTSIN ALKEET – HÄNG MED! (perustaso A1), Paula Tokoi, ke 19.05-20.35  

Ranska

12051134 RANSKAN ALKEIDEN JATKO 1 (perustaso A1), Anette Heinonen, ma 18.00-19.30

12051136 RANSKAN PERUSKURSSI 1 PÄIVÄLLÄ (perustaso A2), Soile Lundqvist, ke 10.45-12.15  

12051140 RANSKAN JATKOKURSSI 2 AAMULLA – BELLE ÉPOQUE (keskitaso B1), Soile Lundqvist, ke 9.00-10.30

12051142 RANSKAN JATKOKURSSI 2 – LA FRANCE ACTUELLE (keskitaso B1), Anette Heinonen, to 17.50-19.20 

12057144 RANSKAN ALKEIDEN JATKO 2 (perustaso A1), Anette Heinonen, ke 18.00-19.30 

12057148 RANSKAN PERUSKURSSI 1 PÄIVÄLLÄ (perustaso A2), Soile Lundqvist, ti 11.50-12.50

12057152 RANSKAN JATKOKURSSI 1 PÄIVÄLLÄ (keskitaso B1), Soile Lundqvist, ti 10.40-11.40 

12057156 RANSKAN JATKOKURSSI 2 AAMULLA – BELLE ÉPOQUE (keskitaso B1), Soile Lundqvist, ti 9.00-10.30

12057160 RANSKAN JATKOKURSSI 3 – FAITES DE BEAUX RÊVES (keskitaso B2), Olivier Parisot, ti 20.00-21.00

Venäjä

12061145 VENÄJÄN ALKEIDEN JATKO 1 – KAFE PITER (perustaso A1), Valentina Hietaniemi, ti 17.30-19.00

12061151 VENÄJÄN ALKEIDEN JATKO 2 – KAFE PITER (perustaso A1), Valentina Hietaniemi, ma 17.30-19.00

12061163 VENÄJÄN JATKOKURSSI 1 – KAFE PITER (perustaso B1), Valentina Hietaniemi, ke 17.30-19.00

12067122 VENÄJÄN ALKEIDEN JATKO 1 – Pora! (perustaso A1), Paula Tokoi, ti 17.05-18.05

12067128 VENÄJÄN PERUSKURSSI 2 – PORA! (perustaso A2), Paula Tokoi, ti 18.10-19.10

Espanja

12071160 ESPANJAN ALKEIDEN JATKO 1 PÄIVÄLLÄ (perustaso A1), Ana Gutierrez Sorainen, ti 12.20-13.20

12071163 ESPANJAN ALKEIDEN JATKO 1 (perustaso A1), Jairo Acosta Lara, pe 17.45-19.15 

12071169 ESPANJAN PERUSKURSSI 1 (perustaso A2), Rosazza Sonia Sotomayor, to 19.10-20.40 

12071172 ESPANJAN PERUSKURSSI 2 (perustaso A2), Rosazza Sonia Sotomayor, to 17.30-19.00 

12071175 ESPANJAN JATKOKURSSI 2 (keskitaso B1), Rosazza Sonia Sotomayor, ma 18.00-19.30

12071178 ESPANJAN JATKOKURSSI 4 – SIGAMOS CHARLANDO (keskitaso B2), Rosazza Sonia Sotomayor, ke 18.00-19.30 

12077124 ESPANJAN ALKEET (perustaso A1), Tuija Turkki, ke 9.10-20.40

12077126 ESPANJAN ALKEIDEN JATKO 1 (perustaso A1), Tuija Turkki, ti 17.30-19.00

12077132 ESPANJAN ALKEIDEN JATKO 2 (perustaso A1), Tuija Turkki, ti 19.10-20.40

12077141 ESPANJAN JATKOKURSSI 1 (keskitaso B1), Jairo Acosta Lara, ke 18.45-20.15 

12077144 ESPANJAN JATKOKURSSI 2 (keskitaso B1), Jairo Acosta Lara, ke 17.10-18.40

Italia

12081176 ITALIAN ALKEET (perustaso A1), Anja-Riitta Haavisto, ke 19.20-20.50 

12081179 ITALIAN ALKEIDEN JATKO 1 (perustaso A1), Anja-Riitta Haavisto, ma 17.40-19.10

12081185 ITALIAN PERUSKURSSI 1 (perustaso A2), Anja-Riitta Haavisto, ke 17.40-19.10 

12081188 ITALIAN KERTAUSKURSSI – corso di ripetizione (perustaso A2), Anja-Riitta Haavisto, ti 16.10-17.10 

12081194 ITALIAN JATKOKURSSI 3-4 – CHE SITUAZIONE! (keskitaso B1-B2), Rosario Fina, to 17.15-18.45 

12087141 ITALIAN ALKEIDEN JATKO 1 (perustaso A1), Elisa Mucciarelli, ma 17.10-18.40 

12087144 ITALIAN ALKEIDEN JATKO 2 (perustaso A1), Elisa Mucciarelli, ti 17.10-18.40 

12087147 ITALIAN PERUSKURSSI 1 – KERTAUS (perustaso A2), Elisa Mucciarelli,  ma 18.45-19.45

12087150 ITALIAN PERUSKURSSI 1 (perustaso A2), Anja-Riitta Haavisto, ti 17.50-19.20

12087153 ITALIAN KERTAUSKURSSI – corso di ripetizione (perustaso A2), Anja-Riitta Haavisto, ti 19.30-20.30 

Japani

12091133 JAPANIN ALKEIDEN JATKO 1 (PERUSTASO A1), Virpi Serita, ti 17.30-19.00

12091137 JAPANIN ALKEIDEN JATKO 2 (PERUSTASO A1), Virpi Serita, ti 19.10-20.40 

12091141 JAPANIN PERUSKURSSI 1-2 (PERUSTASO A2), Virpi Serita, pe 17.30-19.00