Koko vuoden kursseille puolikkaalla kurssimaksulla mukaan 13.11. alkaen

Näille koko lukuvuoden kursseille voi ilmoittautua puolikkaalla kurssimaksulla 13.11. klo 9 alkaen

Hiiden Opisto
Karstuntie 17
08100 Lohja
hiidenopisto@lohja.fi
(019) 369 1498

Huom! Kurssitiedoissa näkyy täysi kurssimaksu, mutta puolitamme sen laskutuksen yhteydessä, joten 13.11. alkaen ilmoittautuneet saavat puolikkaan kurssilaskun postitse.

TAITOAINEET

11081400 VIRKKALAN PUUTYÖT, Ekqvist Markku, ma 18.00-20.30
11081401 HARJUN PUUTYÖT A, Hacklin Heikki, ti 17.30-20.00
11081402 MUIJALAN PUUTYÖT, Pietiläinen Timo, Parviainen Mikko, ke 18.00-20.30
11081404 METALLITYÖT, Tuomainen Kari-Pekka, ke 17.30-20.00
11087403 HARJUN PUUTYÖT B, Ylä-Jarkko Ville, to 17.30-20.00
11131400 LOHJAN PITSINNYPLÄYS, Rahkamaa Tea, to 17.30-20.00
11135400 PUSULAN PITSINNYPLÄYS, Rahkamaa Tea, ti 17.30-20.00
11137400 VIHDIN PITSINNYPLÄYS, Rahkamaa Tea, ma 18.00-20.30
11137402 NEULOMISEN ILOA, Ruokamo Satu, ti 17.30-20.45
11141400 OMA NUKKEKOTI KULTAAKIN KALLIIMPI. Rängman Riikka, ma 18.00-20.30
11167404 TIFFANY VIHTI, Korkea-aho Päivi, pe 18.00-20.30, la-su 10.00-15.00
11171400 HELMIKORUJA JA –KIRJONTAA, Lahti Minna, ma 17.30-20.00
11177400 HELMITYÖKURSSI, Ruokamo Satu, ti 17.30-20.45
11195400 NUMMEN HUONEKALUJEN ENTISÖINTI JA VERHOILU A, Mäkelä Marita, to 14.30-17.00
11195401 NUMMEN HUONEKALUJEN ENTISÖINTI JA VERHOILU B, Mäkelä Marita, to 17.00-19.30
11195402 IKKALAN HUONEKALUJEN ENTISÖINTI JA VERHOILU, Mäkelä Marita, ke 18.00-20.30
11221401 HOPEATYÖN ALKEET B – SILVERSMITHING FOR BEGINNERS B, Poikola Marko, ke 18.00-20.30
11231400 TUOHI- JA PAJUTYÖPAJA, Tieaho Jenni, la 10.00-14.15
11251406 TILKKUTYÖT A, Ruokamo Satu, su 10.00-16.00
11255400 TILKKUTYÖT B, Ruokamo Satu, pe 17.30-20.45, la 10.00-15.00
11981400 LÄHILUONTOON, Rängman Riikka, su 11.00-14.15
11101400 ILTAPÄIVÄKÄSITYÖT SENIOREILLE, Pyöriä Annamari, ma 13.00-15.30
11101401 PISTOJA JA SILMUKOITA SENIOREILLE (Lohja), Pyöriä Annamari, Kivi Riitta, to 13.00-15.30
11107401 PISTOJA JA SILMUKOITA SENIOREILLE (Vihti), Pyöriä Annamari, Kivi Riitta, ti 10.00-12.30
11131401 KESKENERÄISET KÄSITYÖT (Lohja), Laakso Miia, ke 18.00-20.30
11251402 OMMELLAAN ARKEEN JA JUHLAAN B, Sassi Päivi, ti 18.00-20.30
11251403 OMMELLAAN ARKEEN JA JUHLAAN C, Sassi Päivi, ke 18.00-20.30
11251404 HANDARBETSSTUDIO, Nummi Gunilla, ma 18.30-21.00
11251407 KORISTEOMPELU JA KANSANOMAISET KÄSITYÖT –EMBROIDERY AND FOLK HANDICRAFTS, Pyöriä Annamari, ma 13.00-15.30
11257403 OMPELU, Sassi Päivi, ma 18.00-20.30

TANSSI

11051400 ITÄMAINEN VATSATANSSI I, Nyman Sanna, su 16.00-17.30
11051403 MUSTALAISTANSSI JATKO, Kurvinen Anita, pe 18.00-19.30
11051405 RIVITANSSIN PERUSKURSSI 2, Åfelt Iiris, ke 16.30-18.00
11051406 SENIORITANSSI, Kurvinen Anita, ti 10.00-11.30
11051407 SENIORITANSSI, Kurvinen Anita, ti 14.30-16.00
11051408 TANSSIMIX, Mäenpää Sirpa, ma 17.45-19.15
11051414 ITÄMAINEN VATSATANSSI II, Nyman Sanna, su 17.30-19.00
11057400 AIKUISBALETTI I, Aaltonen Laura, ke 19.30-21.00
11057401 AIKUISBALETTI II, Aaltonen Laura, ke 18.00-19.30
11057402 NYKYTANSSI, Kauppinen Ilona, ti 18.30-20.00
11057404 ITÄMAINEN VATSATANSSI I, Kallio Leena, ti 17.00-18.30
11057405 ITÄMAINEN VATSATANSSI II, Kallio Leena, ti 18.30-20.00
11057407 KANSANTANSSIN PERUSKURSSI, Bergström Paula, su 18.00-19.30
11057408 RIVITANSSI JATKO, Nurmi Outi, to 18.30-20.00
11057409 TANSSIMIX, Kauppinen Ilona, ma 17.00-18.30
11057410 MUSTALAISTANSSI, Kurvinen Anita, ke 10.00-11.30

LIIKUNTA

83011400 LAVIS, Åfelt Iiris, ke 18.00-19.00
83011402 KAHVAKUULA, Jossfolk Merja, ti 19.00-20.30
83011403 KUNTOJUMPPA, Järvinen Arja, ma 18.00-19.30
83011404 VARTTUNEIDEN KUNTOLIIKUNTA, Andreou Helena, ti 16.00-17.30
83011408 ASTANGAJOOGA KESKITASO, Andreou Helena, pe 18.00-19.30
83011409 ASTANGAJOOGA ALKEISTASO, Andreou Helena, ma 18.30-20.00
83011411 HATHAJOOGA, Varsala Tuija, ma 18.30-20.00
83011412 HATHAJOOGA, Andreou Helena, ti 18.00-19.30
83011414 HATHAJOOGA, Varsala Tuija, ti 19.30-21.00
83011416 HATHAJOOGA, Siltala Aila, ke 18.30-20.00
83011417 HATHAJOOGA (JATKO), Siltala Aila, ti 19.00-20.30
83011418 HATHAJOOGA, Kupulisoja Sirpa, ti 18.00-19.30
83011419 HATHAJOOGA, Varsala Tuija, to 18.00-19.30
83011422 PÄIVÄJOOGA B, Varsala Tuija, ke 14.30-16.00
83011428 PILATES PERUSTASO, Teuronen Tiia, to 12.30-14.00
83011430 TAIJI KURSSI, Schirmer Michael, su 18.00-18.45
83011431 JIKUNG, Schirmer Michael, su 18.45-19.30
83011432 TAIJI JATKOKURSSI, Schirmer Michael, su 19.30-20.15
83011434 VESIJUMPPA A, Suominen Rita, ke 8.00-8.45
83011436 ÄIJÄJUMPPA, Suominen Rita, ti 19.00-20.30
83011437 HATHAJOOGA, Saari Virpi, ti 17.30-19.00
83011438 KEHONHUOLTO 50+, Suominen Rita, ke 10.15-11.45
83011442 SIVANANDA-JOOGA, Pekasti Varpu, su 19.30-21.00
83011448 HATHAJOOGA, Pekasti Varpu, ma 19.30-21.00
83015401 PUSULAN KUNTOJUMPPA, Kaukovuo Tiia, ma 18.30-19.15
83015402 PUSULAN VENYTTELY, Kaukovuo Tiia, ma 19.15-20.00
83015403 OINOLAN VENYTTELY, Kaukovuo Tiia, ti 19.30-20.15
83015404 KEHONHUOLTO, Suominen Rita, ma 18.00-19.30
83015405 OINOLAN HATHAJOOGA, Kupulisoja Sirpa, ke 18.30-20.00
83015408 OINOLAN KUNTOJUMPPA, Kaukovuo Tiia, ti 18.45-19.30
83015409 LEPPÄKORVEN JUMPPA, Salo Heli, ti 18.30-19.15

MUSIIKKI

11011402 HARMONIKKAORKESTERI, Tamminen Pauli, to 18.00-19.30
11011403 IRLANTILAISEN KANSANMUSIIKIN YHTYE, Reiman Kari, ti 15.35-17.05
11011404 KITARANSOITTO (ALKEET), Reiman Kari, ti 17.10-18.40
11011406 PELIMANNIKURSSI, Gripentrog Martin, Ikola-Heiska Nelli, su 13.00-17.15
11011415 MIESKUORO LOHJAN MIEHET, Lilius Sirpa, ma 18.00-20.30
11011416 VIIHDEKÖÖRI, Vesalainen Anne-Maria, ti 16.45-18.15
11015400 BÄNDIKURSSI 1, Virtanen Janne, ma 18.00-19.30
11015401 BÄNDIKURSSI 2, Virtanen Janne, ma 19.40-21.10
11015402 KITARASÄESTYS (JATKO), Virtanen Janne, ma 17.00-17.45
11015403 MIESLAULAJAT, Solala Hannele, ti 18.00-20.30
11017400 BÄNDIKURSSI, Virtanen Janne, ti 17.05-18.35
11017401 KITARASÄESTYS (ALKEET), Virtanen Janne, ti 18.40-19.25
11017402 KITARASÄESTYS (JATKO 1), Virtanen Janne, ti 19.30-20.15
11017403 KITARASÄESTYS (JATKO 2), Virtanen Janne, ti 20.20-21.05
11017404 NUMMELAN SOITTOKUNTA, Simoinen Hannu, ma 18.00-20.30

KUVATAITEET

11031402 LASTEN KUVATAIDEKURSSI, Ristola Tiina, to 14.30-17.00
11031404 KOKEELLINEN SEKATEKNIIKKAMAALAUS, Sainio-Hagerlund Seija, ma 18.00-20.30
11031407 KARJALOHJAN TAIDEMAALAUS, Rantanen Mikko, to 15.00-17.30
11031408 LOHJAN TAIDEMAALAUS, Saino-Hagerlund Seija, to 18.00-20.30
11031413 KÄSSÄN ILTA-ATELJEE, Hukkanen-Heiskanen Marjaana, ma 18.00-20.30
11031415 AKVARELLIMAALAUS, Törönen Mika, ma 18.00-20.30
11031421 POSLIINIMAALAUS LOHJA, Murtosalo Maarit, to 18.00-20.30
11035400 NUMMEN TAIDEMAALAUS, Penttinen Heli, ti 18.00-20.30
11035401 PUSULAN AVOIN ATELJEE, Penttinen Heli, ma 10.00-12.30
11035402 POSLIINIMAALAUS ALKEET / JATKO PUSULA, Murtosalo Maarit, ma 17.30-20.00
11037406 AKVARELLIMAALAUS, Romanainen Marja-Riitta, ti 18.00-19.30
11037410 POSLIINIMAALAUS ALKEIS / JATKO VIHTI, Murtosalo Maarit, ma 10.00-12.30
11037411 IKONIMAALAUS, Tarima Tarja, ti 17.00-20.15

NÄYTTÄMÖTAITEET

11025400 IMPROVISAATIOTEATTERI, Ihamäki Markku, ma 18.00-20.30
11021401 IMPROVISAATIOKURSSI, Rimpinen Anna, ti 18.45-21.00
11021403 IMPROVISAATIO – JATKO, Rimpinen Anna, ke 17.00-19.15

KIRJALLISUUS

13021400 NOVELLIN KIRJOITTAMISKURSSI, Savola Heikki, la-su 10.00-14.15
13027401 NOVELLIN KIRJOITTAMIS-KURSSI, Savola Heikki, la-su 10.00-14.15
13027400 KIRJALLISUUDEN KIEHTOVA MAAILMA, Savola Heikki, ti 10.00-11.30

ENGLANTI

12031407 ENGLANNIN ALKEET ENGLANNIKSI- BEGINNER’S ENGLISH COURSE – ENGLISH IN ENGLISH (PERUSTASO / LEVEL A1), Harmat Ágota, ti 10.00-11.30
12031408 ENGLANNIN ALKEIDEN JATKO 2 – DESTINATIONS (PERUSTASO A1), Polojärvi Annamaija, ti 19.25-20.55
12031409 ENGLANNIN ALKEIDEN JATKO 2 PÄIVISIN – EVERYDAY ENGLISH (PERUSTASO A1), Tokoi Paula, ke 14.15-15.45
12031410 ENGLANNIN ALKEIDEN JATKO 2 – EVERYDAY ENGLISH (PERUSTASO A1), Polojärvi Annamaija, to 17.25-18.55
12031411 ENGLANNIN PERUSKURSSI 1 PÄIVISIN – MORE STEPS INTO ENGLISH (PERUSTASO A2), Harmat Ágota, ti 12.20-13.50
12031413 ENGLANNIN PERUSKURSSI 2 – ALRIGHT? ALRIGHT! (PERUSTASO A2), Rawstorne Henry, ke 19.00-20.30
12031414 ENGLANNIN PERUSKURSSI 2 – DESTINATIONS (PERUSTASO A2), Polojärvi Annamaija, to 19.00-20.30
12031415 ENGLANNIN JATKOKURSSI 2 – STILL CATCHING UP (KESKITASO B1), Harmat Ágota, ti 14.00-15.30
12031416 ENGLANNIN JATKOKURSSI 2 – CATCHING UP (KESKITASO B1), Polojärvi Annamaija, ti 17.45-19.15
12031419 ENGLANNIN JATKOKURSSI 5 – KESKUSTELUKURSSI – WAY AHEAD (YLIN TASO C1), Rawstorne Henry, ke 17.25-18.55
12037400 ENGLANNIN ALKEET / ALKEIDEN JATKO 1 – DESTINATIONS (PERUSTASO A1), Virros Elina, ma 18.00-20.30
12037401 ENGLANNIN ALKEIDEN JATKO 2 PÄIVISIN – EVERYDAY ENGLISH (PERUSTASO A1), Harmat Ágota, to 13.15-14.45
12037402 ENGLANNIN PERUSKURSSI 1 – STEPS INTO ENGLISH (PERUSTASO A2), ke 17.45-19.15
12037403 ENGLANNIN PERUSKURSSI 1 – MORE STEPS INTO ENGLISH (PERUSTASO A2), ke 19.30-21.00
12037405 ENGLANNIN JATKOKURSSI 1 – PAT AND POLLY (KESKITASO B1), Harmat Ágota, ke 15.15-16.45
12037406 ENGLANNIN JATKOKURSSI 2 – CATCHING UP AGAIN: DESTINATIONS 4 (KESKIASO B1), Rawstorne Henry, ma 19.15-20.45
12037407 ENGLANNIN JATKOKURSSI 2 – ENGLISH FOR YOU, TOO! (KESKITASO B1), Tokoi Paula, ke 17.30-19.00
12037408 ENGLANNIN JATKOKURSSI 2 – DESTINATIONS (KESKITASO B1), Harmat Ágota, to 11.30-13.00
12037409 ENGLANNIN JATKOKURSSI 3 – KESKUSTELUKURSSI – ENGLISH CLUB (KESKITASO B2), Robets-Rossi Elizabeth. ti 17.30-19.00

SAKSA

12041404 SAKSAN PERUSKURSSI 1 – HALLO (PERUSTASO A2), Landefort André, ke 17.00-18.30
12041405 SAKSAN PERUSKURSSI 1 ILTAPÄIVISIN – HALLO (PERUSTASO A2), Harmat Ágota, ma 15.30-17.00
12041406 SAKSAN PERUSKURSSI 2 – EINVERSTANDEN (PERUSTASO A2), Harmat Ágota, ma 17.30-19.00
12047400 SAKSAN ALKEET / ALKEIDEN JATKO 1 – HALLO (PERUSTASO A1), Harmat Ágota, to 16.00-17.30
12047401 SAKSAN JATKOKURSSI 1 – DEUTSCH PERFEKT (KESKITASO B1), Harmat Ágota, ke 11.45-13.15

UNKARI

12141400 UNKARIN JATKOKURSSI 3 – KESKUSTELUKURSSI (KESKITASO B2), Gadanyi Nora, ma 18.00-19.30

VIRO

12151400 VIRON ALKEET (PERUSTASO A1), Liira-Vilenius Liilia, ti 19.00-20.30
12151401 VIRON ALKEIDEN JATKO 2 (PERUSTASO A1), Liira-Vilenius Liilia, ti 17.30-19.00
12151402 VIRON PERUSKURSSI 2 – KESKUSTELUKURSSI (PERUSTASO A2), Liira-Vilenius Liilia, ke 19.00-20.30
12157400 VIRON PERUSKURSSI 2 (PERUSTASO A2), Liira-Vilenius Liilia, ma 19.00-20.30

JAPANI

12091401 JAPANIN ALKEIDEN JATKO 1 (PERUSTASO A1), Serita Virpi, ke 17.30-19.00
12091402 JAPANIN ALKEIDEN JATKO 2 (PERUSTASO A1), Serita Virpi, ke 19.10-20.40
12091403 JAPANIN PERUSKURSSI 1-2 (PERUSTASO A2), Serita Virpi, pe 17.30-19.00

ITALIA

12081401 ITALIAN ALKEET (perustaso A1), Haavisto Anja-Riitta, ke 19.20-20.50
12081402 ITALIAN ALKEIDEN JATKO 2 (perustaso A1), Haavisto Anja-Riitta, ma 17.40-19.10
12081403 ITALIAN PERUSKURSSI 1-2 (perustaso A2), Haavisto Anja-Riitta, ke 17.40-19.10
12081404 ITALIAN PERUSKURSSI 2 – Leggiamo un giallo insieme! (perustaso A2), Haavisto Anja-Riitta, ti 16.00-17.00
12081405 ITALIAN JATKOKURSSI 3-4 – SALOTTO LETTERARIO (keskitaso B1-B2), Fina Rosario, to 17.15-19.30
12087400 ITALIAN ALKEET (perustaso A1), Lehtinen Heli, ke 17.30-19.00
12087402 ITALIAN ALKEIDEN JATKO 2 (perustaso A1), Lehtinen Heli, ma 19.00-20.30
12087403 ITALIAN PERUSKURSSI 1-2 (perustaso A2), Haavisto Anja-Riitta, ti 17.40-19.10
12087405 ITALIAN PERUSKURSSI 2 – Leggiamo un giallo insieme! (perustaso A2), Haavisto Anja-Riitta, ti 19.20-20.50

RANSKA

12051401 RANSKAN ALKEET (perustaso A1), Heinonen Anette, to 19.30-21.00
12051402 RANSKAN ALKEIDEN JATKO 2 (perustaso A1), Heinonen Anette, ma 18.00-19.30
12051403 RANSKAN PERUSKURSSI 2 PÄIVÄLLÄ (perustaso A2), Lundqvist Soile, ke 10.45-12.15
12051404 RANSKAN JATKOKURSSI 2 – LA FRANCE ET LA FRANCOPHONIE (keskitaso B1), Heinonen Anette, to 17.50-19.20
12051405 RANSKAN JATKOKURSSI 2 AAMULLA – PERLES DE LA CULTURE (keskitaso B1), Lundqvist Soile, ke 9.00-10.30
12057405 RANSKAN PERUSKURSSI 2 PÄIVÄLLÄ (perustaso A2), Lundqvist Soile, ti 11.50-12.50
12057406 RANSKAN JATKOKURSSI 1-2 PÄIVÄLLÄ (keskitaso B1), Lundqvist Soile, ti 10.40-11.40
12057407 RANSKAN JATKOKURSSI 2 AAMULLA – PERLES DE LA CULTURE (keskitaso B1), Lundqvist Soile, ti 9.00-10.30

VENÄJÄ

12061400 VENÄJÄN ALKEET – KAFE PITER (perustaso A1), Marchuk Elena, ke 19.10-20.40
12061401 VENÄJÄN ALKEIDEN JATKO 1 – KAFE PITER (perustaso A1), Tokoi Paula, ma 19.05-20.35
12061403 VENÄJÄN PERUSKURSSI 1 – KAFE PITER (perustaso A2), Tokoi Paula, ma 17.30-19.00
12067400 VENÄJÄN ALKEIDEN JATKO 2 – Pora! (perustaso A1), Tokoi Paula, ti 17.30-19.00

ESPANJA

12071401 ESPANJAN ALKEIDEN JATKO 1 (perustaso A1), Kupiainen Antti, ti 17.45-19.15
12071402 ESPANJAN ALKEIDEN JATKO 1 (perustaso A1), Acosta Lara Jairo, ma 19.20-20.50
12071404 ESPANJAN ALKEIDEN JATKO 2 (perustaso A1), Acosta Lara Jairo, pe 17.45-19.15
12071405 ESPANJAN PERUSKURSSI 1 (perustaso A2), Acosta Lara Jairo, ma 17.45-19.15
12071406 ESPANJAN PERUSKURSSI 2 (perustaso A2), Sotomayor Rosazza Sonia, to 19.10-20.40
12071407 ESPANJAN JATKOKURSSI 1 (keskitaso B1), Sotomayor Rosazza Sonia, to 17.30-19.00
12071408 ESPANJAN JATKOKURSSI 3 (keskitaso B2), Sotomayor Rosazza Sonia, ma 18.00-19.30
12071409 ESPANJAN JATKOKURSSI 4 – SIGAMOS CHARLANDO (keskitaso B2), Sotomayor Rosazza Sonia, ke 18.00-19.30
12077404 ESPANJAN ALKEIDEN JATKO 1 (perustaso A1), Turkki Tuija, ke 19.10-20.40
12077405 ESPANJAN ALKEIDEN JATKO 2 (perustaso A1), Turkki Tuija, ke 17.30-19.00
12077406 ESPANJAN PERUSKURSSI 1 (perustaso A2), Turkki Tuija, ti 17.30-19.00
12077407 ESPANJAN JATKOKURSSI 2 PÄIVÄLLÄ (keskitaso B1), Gutierrez Sorainen Ana, ke 10.00-11.30
12077408 ESPANJAN JATKOKURSSI 2 (keskitaso B1), Acosta Lara Jairo, ke 18.45-20.15
12077409 ESPANJAN JATKOKURSSI 3 – KESKUSTELUA JA KERTAUSTA (keskitaso B2), Acosta Lara Jairo, ke 17.10-18.40

RUOTSI

12021400 RUOTSIN ALKEET – HÄNG MED! (perustaso A1), Tokoi Paula, to 17.30-19.00
12021401 RUOTSIN ALKEIDEN JATKO 2 – HÄNG MED! (perustaso A1), Tokoi Paula, to 19.05-20.35
12021402 RUOTSIN KERTAUS – VÅGA TALA! (perustaso A1-A2), Eriksson Solveig, ti 17.30-19.00
12027400 RUOTSIN ALKEIDEN JATKO 1 – HÄNG MED! (perustaso A1), Tokoi Paula, ke 19.05-20.35

Ilmoittautuminen paikan päällä suoraan opettajalle: 

32967400 OPPIA IKÄ KAIKKI / KAARIKESKUS, Konn Michaela, ma 10.00-11.30
KARISJÄRVEN KANSAKOULUN TARINA- JA TIETOTUPA IKÄÄNTYVILLE, Heino Minna-Karoliina, ma 10.00-11.30
KYLÄTALON TARINA- JA TIETOTUPA IKÄÄNTYVILLE / NUMMI, Konn  Michaela, ti 13.00-14.30
IKÄÄNTYVIEN YLIOPISTO / PITÄJÄNKESKUS, Konn Michaela, ke 14.00-15.30